سازنده داروی ایدز درگذشت!!!!

به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، آنتونین هولی که نقش مهمی را در تولید داروهای اچ‌آی‌وی و ایدز ایفا کرده، در روز دوشنبه(۲۶ تیر) مصادف با تائید اولین داروی مقابله با ویروس ایدز توسط قانونگذاران بهداشت آمریکا که وی در تولید آن سهم بسزایی داشته، درگذشت.

داروی ترووادا از ایجاد عفونت در افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به ویروس مسبب بیماری ایدز هستند، جلوگیری می‌کند.

این قرص شامل داروی Viread بوده که هولی با همکاری یک ویروس‌شناس برای درمان ویروس اچ‌آی‌وی آنرا تولید کرده بود.

هولی که چندین جایزه معتبر از جمله جایزه علوم دکارت اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۰۱ دریافت کرده بود، همچنین در تولید داروی Vestide برای درمان تینیت در بیماران مبتلا به ایدز و Hepsera در درمان هپاتیت بی کمک کرده است.

این دانشمند چک در پی مبارزه با یک بیماری طولانی‌مدت ناشناخته درگذشت.

زدنک هاولاس، رئیس سابق موسسه شیمی آلی و بیوشیمی در آکادمی علوم چک که برای ۲۲ سال از همکاران هالی در این موسسه بود، اظهار کرد: مرگ هولی یک فقدان بزرگ است. وی در میان بزرگتریزن دانشمندان و شیمیدانان بوده و خواهد بود.

هاولاس همچنین افزود: وی از یک استعداد خاص برای مشاهده یک ساختار شیمیایی و اظهار نظر سریع در مورد ارزشمند بودن کار بیشتر بر روی آن و امکان تاثیرگذاری آن برخوردار بود.

هولی تحت قوانین کمونیستی کشور چکسلواکی سابق، از نظارت بر دانشجویان محروم شده و به تنهایی و با همکاری یک تکنسین به کار خود ادامه می‌داد.

پس از سقوط رژیم کمونیستی در سال ۱۹۸۹ وی اجازه یافت که تیم خود را تشکیل داده و در دانشگاههای چک به سخنرانی پرداخت. در سال ۲۰۰۸ وی موفق به دریافت رتبه استاد افتخاری در دانشکده شیمی دانشگاه منچستر در انگلیس شد.

/ 0 نظر / 4 بازدید