تلاش ناسا برای شنیدن علائم ضعیف رادیویی آدمهای فضایی!

پیتر دیر محقق آزمایشگاه پیشرانش جت می‌گوید: «آمپلی‌فایر دستگاهی است که قدرت علائم ضعیف را تقویت می‌کند. تقویت‌کننده‌ها نقش اساسی در طیف وسیعی از سنجش‌های علمی و به طور کلی در الکترونیک دارند. اگرچه تقویت‌کننده‌های فعلی خوب هستند، اما برای کاربردهای گسترده‌تر، کاستی‌های این تکنولوژی موجود ما را محدود می‌کند».
 

به گزارش میل آنلاین، یکی از ویژگی‌های کلیدی این تقویت‌کننده این است که ابررساناها (موادی که اجازه می‌دهد جریان الکترونیکی هنگامی که به دمای معینی کاهش پیدا می‌کند، جریان مقاومت خود را به صفر برساند) را یکپارچه می‌کند.
 

محققین برای این تقویت کننده از "نیترید تیتانیم" و "نیوبیوم نیترید تیتانیم" استفاده می‌کنند. این ترکیبات خواصی دارد که به علائم پمپ اجازه می‌دهد که علائم ضعیف را تقویت کنند.

 


اگرچه این تقویت کننده کاربردهای بالقوه‌ای دارد، اما هدف محققین از ساخت این آمپلی‌فایر کمک به مطالعه جهان هستی می‌باشد. آنها این ابزار را در جهت افزایش علائم موج‌های کوچک الکترومغناطیسی ساخته‌اند.

البته در طراحی جدید می‌توان تقویت‌کننده‌ای ساخت که به منجمین در مشاهده طول موج‌ها از امواج رادیویی تا اشعه ایکس کمک کند.

/ 0 نظر / 6 بازدید