عاملی که پیری شما را 6 سال زودتر رقم می زند؟!

به گزارش جام نیوز انگلیسی، محققین دریافتند شکل رایج این وضعیت، که با نام «اضطراب هراسی» معروف است، می‌تواند باعث آسیب به بافت‌های سلولی گردد که این اتفاق منجر به پیری زودرس می‌شود.


به نوشته میل آنلاین، زنان مسن‌تر که معمولا ترس نامعقولی از موقعیت‌هایی چون ازدحام جمعیت و ارتفاع دارند، به نسبت همسالان خود که آرامش بیشتری داشته اند، از تلومرهای کوتاه‌تری برخوردار می‌باشند.


«تلومرها» کلاهک‌هایی هستند که در انتهای کروموزوم‌ها قرار دارند و مواد ژنتیکی ما را در برابر آسیب محافظت می‌کنند.
آنها به عنوان نشانه‌های بیولوژیکی یا سلول‌ پیری شناخته می‌شوند. تلومرهای کوتاه شده با افزایش احتمال سرطان‌ها، بیماری قلبی، جنون و مرگ و میر نیز مرتبط می‌باشند.

 

 


محققین دانشگاه بریگهام پس از بررسی نمونه خون گرفته شده و سوالات متعدد از 5000 زن، به این نتیجه رسیدند که میان میزان بالای اضطراب هراسی و اندازه کوتاه‌تر تلومرها ارتباط وجود دارد.


مدیر این تحقیق، دکتر اولیوا اوکرک معتقد است: بسیاری از مردم نمی‌دانند که آیا (و البته چگونه) استرس می‌تواند فرآیند پیری ما را سرعت ببخشد که این تحقیق، ارتباط بین شکل رایج استرس روانشناختی (اضطراب هراسی) و مکانیسم محتمل پیری زودرس را نشان می‌دهد.


وی می‌‌گوید: در هر صورت این تحقیق نمی‌تواند رابطه علّی و معلولی، یا اینکه کدام مشکل (اضطراب یا تلومرهای کوتاه‌تر) در ابتدا شکل می‌گیرد را ثابت کند.

/ 0 نظر / 4 بازدید