واکسنی حیرت‌انگیز که نابینائی را درمان می‌کند!

در آزمایش های انجام شده پس از تزریق میزان کمی از AAQ به چشم موش‌ها، سلول‌های حساس به روشنائی آنان، مجددا ترمیم شده است.
 
[-] اندازه متن [+]
 

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (July 30)، دانشمندان می‌گویند ترزیق واکسنی به چشم، می‌تواند بینائی را به افراد نابینا، باز گرداند.
 

این واکسن که قبلا مشخص شد که باعث بهبود بینائی در موش‌های نابینا می‌شود، باعث امیدواری برای درمان جدید انسان‌های نابینا شده است.


به نوشته گیزمک، این واکسن به چشم‌ها تزریق می‌شود و به عنوان 'photoswitch' عمل می‌کند که سلول‌های حساس به روشنائی را به جریان می‌اندازد.


به لحاظ ژنتیکی، این واکسن این امکان را برای حیوانات نابینا فراهم کرد تا به صورت موقت ببینند.
اکنون محققان در حال تحقیق هستند تا با اجزاء بهتر، در نهایت افراد نابینا را درمان نمایند.

 


این واکسن همچنین بیماری ژنتیکی رتینیت پیگمانتوزا (retinitis pigmentosa) که شایع‌ترین نوع کوری ارثی می‌باشد را درمان می‌کند. علاوه بر آن، بیماری دژنراسیون ماکولا نیز با این واکسن قابل درمان می‌باشد.


در هر دو بیماری، سلول‌های حساس به روشنائی و نور در شبکیه چشم، از بین می‌روند و باعث می‌شود که چشم، کارکرد گیرنده تصویری خود را از دست بدهد.
پرفسور ریچارد کارمر از دانشگاه کالیفرنیا می گوید: ماده داروئی به نام AAQ درمان نابینائی را موجب می‌شود.
بسیاری از محققان، این اقدام را، پیشرفت بزرگ در عرصه ترمیم بینائی، می‌دانند.
در آزمایش های انجام شده پس از تزریق میزان کمی از AAQ به چشم موش‌ها، سلول‌های حساس روشنائی آنان، مجددا ترمیم شد.

/ 2 نظر / 3 بازدید
ehsan

سلام میخوام سیستم پرشین هیت رو بهتون معرفی کنم که فقط با قرار دادن یه بنر -تصویر- تو وبلاگتون میتونید با کلیک هر نفر روی اون بنر 600 ریال دریافت کنید و همچنین با عضویت در این سیستم 5000 تومان هدیه ی عضویت بگیرین امتحانش ضرر نداره فقط کافیه از این لینک ثبت نام کنین و یکی از تبلیغات رو در هرجایی از وبلاگتون که دوست دارین قرار بدین http://persianhit.ir/?section=user&action=register&t=pub&fer=18822

nati mb

salam dadash joonam khubi?umadam behet sar bezanam bebinam dar che hali[چشمک] mibinam ke be vebet khub residegi mikoni[نیشخند] movafagh bashi felan bye