درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
صفحات
امكانات جانبي
 
ناسا تقویت‌کننده فوق‌العاده‌ای را برای گوش کردن به علائم ضعیف رادیویی از فضا ایجاد کرده است.
 

 

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (July 26)، ناسا تقویت کننده‌ای را طراحی کرده است که از تکنولوژی ابررسانا برای تقویت علائم ضعیفی که از فضا می‌شنویم استفاده می‌کند.


این دستگاه به ما اجازه می‌دهد که به مطالعه ستاره‌ها، کهکشان‌ها و گودال‌ها و حفره‌ها بپردازیم، همانگونه که می‌توانیم به اکتشاف جهان کوانتومی در اتم بپردازیم.


به گزارش جام نیوز انگلیسی، این آمپلی‌فایر (تقویت کننده) هرچه را که قابل اندازه‌گیری باشد، برای ما بازتعریف می‌کند.
محققین ناسا در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) و موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در پاساندای آمریکا، یک نمونه جدیدی از تقویت‌کننده را طراحی کرده‌اند که علائم الکترونیکی را بالا می‌برد.


پیتر دیر محقق آزمایشگاه پیشرانش جت می‌گوید: «آمپلی‌فایر دستگاهی است که قدرت علائم ضعیف را تقویت می‌کند. تقویت‌کننده‌ها نقش اساسی در طیف وسیعی از سنجش‌های علمی و به طور کلی در الکترونیک دارند. اگرچه تقویت‌کننده‌های فعلی خوب هستند، اما برای کاربردهای گسترده‌تر، کاستی‌های این تکنولوژی موجود ما را محدود می‌کند».
 

به گزارش میل آنلاین، یکی از ویژگی‌های کلیدی این تقویت‌کننده این است که ابررساناها (موادی که اجازه می‌دهد جریان الکترونیکی هنگامی که به دمای معینی کاهش پیدا می‌کند، جریان مقاومت خود را به صفر برساند) را یکپارچه می‌کند.
 

محققین برای این تقویت کننده از "نیترید تیتانیم" و "نیوبیوم نیترید تیتانیم" استفاده می‌کنند. این ترکیبات خواصی دارد که به علائم پمپ اجازه می‌دهد که علائم ضعیف را تقویت کنند.

 


اگرچه این تقویت کننده کاربردهای بالقوه‌ای دارد، اما هدف محققین از ساخت این آمپلی‌فایر کمک به مطالعه جهان هستی می‌باشد. آنها این ابزار را در جهت افزایش علائم موج‌های کوچک الکترومغناطیسی ساخته‌اند.

البته در طراحی جدید می‌توان تقویت‌کننده‌ای ساخت که به منجمین در مشاهده طول موج‌ها از امواج رادیویی تا اشعه ایکس کمک کند.
:: برچسب‌ها:
ن : حمید رضاکمالی زاده
ت : ۱۳٩۱/٥/٥
نظرات ()
 
موضوعات
نویسندگان
آرشیو مطالب
امكانات جانبي